📍 Adres: Popławce 39A, 16-123
📱 Telefon: 571 870 227

Przystąpienie do zajęć jeździeckich w Stajnia nad Stawem Popławce/wyrażenie zgody na uczestniczenie w zajęciach jazdy konnej w Stajni nad Stawem Popławce mojego dziecka – jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i oświadczenia.
OŚWIADCZENIE:
jestem świadomy/świadoma ryzyka związanego z uprawianiem rekreacyjnej jazdy konnej, czynności wykonywanych przy koniu oraz nieszczęśliwych wypadków z tym związanych.
Przyjmuję do wiadomości, że:
- Koń to zwierzę z natury płochliwe, może więc w każdej chwili niespodziewanie ponieść, odskoczyć, bryknąć, wierzgnąć, co grozi upadkiem konia lub razem z koniem.
- Koń to zwierzę duże, silne i ciężkie, jest w stanie pociągnąć człowieka za sobą, przygnieść go do ściany, ogrodzenia, nadepnąć, uderzyć głową.
- Koń podczas jazdy może potknąć się i wywrócić razem z jeźdźcem.
- Koń bywa zmęczony, zdenerwowany, co może poskutkować kopnięciem, ugryzieniem, przygnieceniem do ściany lub ogrodzenia.
- Na zachowanie konia mogą mieć wpływ: pogoda, inne zwierzęta, ludzie oraz teren w jakim się znajduje.
- Wskazane powyżej zachowania konia mogą spowodować: zniszczenia mienia, uszkodzenie ciała, chorobę lub śmierć uczestnika jazdy konnej lub innej osoby.
- Wymienionych powyżej zachowań konia instruktor jazdy konnej nie jest w stanie przewidzieć, ani też im zapobiec.
- Oświadczam, że nie posiadam/moje dziecko nie posiada przeciwwskazań lekarskich do uprawiania rekreacyjnej jazdy konnej.
Regulamin zajęć jeździeckich:
- Decyzją Instruktora zajęcia jeździeckie odbywają się na ujeżdżalni zewnętrznej Ośrodka, w hali, na lonżowniku, na czworoboku bądź w terenie.
- Jazdy odbywają się wyłącznie pod nadzorem instruktora. Instruktorzy Ośrodka mają uprawnienia instruktorów rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna lub posiadają inne uprawnienia, wymagane do prowadzenia danego typu zajęć. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za jazdy prowadzone na terenie ośrodka przez instruktorów prowadzących własną działalność gospodarczą.
- W zajęciach prowadzonych przez Instruktorów Ośrodka mogą brać udział wszystkie osoby, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do jazdy konnej (w razie wątpliwości niezbędna jest konsultacja lekarska).
- Przystąpienie do zajęć jest równoznaczne z zapoznaniem się z Oświadczeniem o ryzyku (dokument dostępny na stronie internetowej oraz na miejscu w ośrodku) oraz oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu w postaci jazdy konnej. W przypadku osób niepełnoletnich oświadczenie wraz ze zgodą na uczestnictwo w zajęciach składają rodzice lub inny ustawowy opiekun.
- Na każde zajęcia należy się umówić z instruktorem na konkretny dzień i godzinę poprzez kontakt telefoniczny (tel. 571 870 227).
- Na zajęcia można umówić się osobiście lub telefonicznie. W przypadku niemożności przybycia na zajęcia należy poinformować instruktora najpóźniej do godz. 18:00 dnia poprzedzającego umówione zajęcia. W przeciwnym wypadku osoba taka płaci przy następnym przyjeździe na jazdę za nieodbyte zajęcia, według cennika zamieszczonego na stronie.
- W przypadku zaistnienia podejrzenia, iż uczestnik jazdy jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, instruktor ma prawo odmówić przeprowadzenia zajęć. W takiej sytuacji uczestnikowi nie przysługuje prawo zwrotu pieniędzy za wykupioną jazdę.
- Do jazdy należy przystępować w odpowiednim stroju tj.:
a) butach za kostkę (także latem),na twardej podeszwie,
b) długich, najlepiej jeździeckich spodniach, bez szwów od strony siodła,
c) nie krępującej ruchów odzieży górnej,
d) toczku lub kasku – warunek bezwzględny.
- W ośrodku istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu jeździeckiego. W razie wypożyczenia sprzętu uczestnik odpowiada za jego zniszczenie, zagubienie, zużycie ponad normatywne, bądź jakiekolwiek inne naruszenie danych przedmiotów – w razie wyrządzenia szkody ośrodkowi w zw. z w/w okolicznościami uczestnik ponosi w pełni odpowiedzialność odszkodowawczą. Uczestnik jest zobowiązany do piastowania pieczy nad rzeczami wypożyczonymi, a pozostawionymi na terenie ośrodka bez wcześniejszego ich zwrotu.
- Zakazuje się jazdy w stroju zawierającym szeleszczące lub powiewające elementy.
- Instruktor może zwrócić uwagę uczestnika na nieprawidłowy strój i wydać w tym zakresie wiążące polecenia.
- Wskazana przez instruktora godzina, na która ma przybyć jeździec jest godziną rozpoczęcia lekcji. W celu przygotowywania konia do jazdy należy przybyć na zajęcia odpowiednio wcześniej. Może zdarzyć się tak, że koń jest już przygotowany do jazdy, wówczas lekcja rozpoczyna się od zaplanowanej godziny.
- Przygotowując konia na zajęcia należy:
a) wyprowadzić konia z boksu i uwiązać w wyznaczonym przez instruktora miejscu, Zabrania się przypinania uwiązu do wędzidła lub innej części ogłowia. Uwiąz zawsze należy przypinać do kantara,
b) dokładnie wyszczotkować konia usuwając wszelkie zabłocenia i kurz z sierści, grzywy i ogona,
c) wyczyścić kopyta kopystką,
d) założyć ogłowie i siodło.
e) Wszelkiego rodzaju skaleczenia, obtarcia, urazy i kulawizny konia należy zgłaszać bezpośrednio i natychmiast prowadzącemu.
Powyższe (punkt 13) nie dotyczy osób początkujących.
- Spóźnienie się nie wypływa na przesunięcie godziny zakończenia zajęć, chyba że spóźnienie zostało zgłoszone instruktorowi i przez niego zaakceptowane.
- Długość trwania oraz opłaty poszczególnych lekcji zawarte są w cenniku, zamieszczonym na stronie internetowej Ośrodka oraz na miejscu.
- Każda lekcja jazdy konnej składa się z następujących części:
a) przygotowanie konia,
b) rozgrzewka konia i jeźdźca,
c) ćwiczenia przewidziane na daną lekcję,
d) rozluźnienie jeźdźca i występowanie konia. - Po zakończeniu jazdy jeździec zobowiązany jest do (jeśli nie postanowiono inaczej, np. koń pozostaje na kolejne zajęcia) :
a) odprowadzenia konia do stanowiska,
b) rozsiodłania konia,
c) wyczyszczenia kopyt konia,
d) odstawienia konia do boksu lub na pastwisko,
e) należytego zamknięcia boksu konia,
f) wymycia wędzidła,
g) odłożenia sprzętu na właściwe miejsce. - Jeźdźcy odpowiedzialni są za stan sprzętu, z którego korzystają oraz powierzone im zwierzęta. W przypadku zniszczenia sprzętu są zobowiązani do odkupienia go lub uiszczenia płaty odpowiadającej jego równowartości.
Bezpieczeństwo Jeźdźca, zasady zachowania na ujeżdżalni:
- Podczas zajęć uczestnicy zobowiązani są do słuchania i przestrzegania wszelkich poleceń i wskazówek instruktora.
- Na terenie ośrodka zabronione jest:
a) podchodzenie do konia od tyłu;
b) karmienie koni, chyba że za zgodą i pod okiem instruktora;
c) bieganie i krzyczenie;
d) wprowadzanie głośnych bądź niespokojnych psów;
e) stosowanie wszelkiej formy przemocy wobec koni;
f) wchodzenie do stajni bez upoważnienia. - Na ujeżdżalni panują następujące zasady:
a) zajęcia prowadzi instruktor, chyba że jeźdźcy korzystają tylko z wypożyczonej ujeżdżalni na własnych koniach;
b) jeźdźcy (a nie konie) podejmują decyzję i to oni są odpowiedzialni za konie;
c) przejeżdżający obok siebie jeźdźcy mijają się po lewej stronie;
d) pierwszeństwo ma jeździec poruszający się wyższym chodem lub wykonujący zadane ćwiczenia;
e) należy pamiętać aby zachować należyty ład i porządek, oraz dbać o bezpieczeństwo swoje, innych uczestników jazdy oraz koni. - W stajni panują następujące zasady:
a) w stajni mogą przebywać tylko osoby do tego uprawnione,
b) będąc uprawnionym do wejścia do stajni należy zachować tam należyty spokój, oraz postępować zgodnie z zakresem uprawnienia (np. w przypadku przygotowania konia do jazdy należy ograniczyć się do czynności z tym celem związanych),
c) nie wolno bez pozwolenia karmić koni, otwierać boksów, wchodzić do nich, wypuszczać zwierząt itd. - Informuję się, iż konie są z natury zwierzętami płochliwymi, a ich reakcje na ruch, rzeczy, osoby itp są niemożliwe do przewidzenia, a przez to potencjalnie niebezpieczne dla osób znajdujących się na koniu bądź w pobliżu i mogą powodować urazy. Ośrodek nie ponosi odpowiedzialności za obrażenia spowodowane w wyniku nieprzewidywalnej reakcji konia.
Regulamin jazdy w terenie:
- Instruktor prowadzący zajęcia podejmuje decyzje o przeprowadzeniu jazdy w terenie biorąc pod uwagę stopień zaawansowania jeźdźców, warunki atmosferyczne i terenowe, jeżeli jeździec sobie takich zajęć życzy.
- Podczas wyjazdu w teren uczestnicy zajęć jadą w szyku i chodzie wymaganym przez instruktora.
- Uczestników obowiązuje zakaz wyprzedzania innych jeźdźców, a w szczególności instruktora.
- Nie wolno jeździć po polach, łąkach i wszelkich uprawach. Jazdy terenowe odbywają się w miejscach ustalonych przez instruktora.